Rak jelita grubego to cichy i podstępny nowotwór. Latami nie daje objawów, by w końcu zaatakować z pełną siłą. Jednym z sygnałów, że może się rozwijać jest nietypowy wygląd stolca. Jak wygląda stolec przy raku jelita grubego? Jak go rozpoznać?Co roku w Polsce rejestruje się ok. 16 tys. zachorowań na nowotwór jelita grubego. Rocznie z tego powodu umiera ok. 10 tys. osób. Szacuje się, że liczba ta wzrasta i za 10 lat może sięgnąć nawet 24 tys. przypadków i 19 tys. zgonów rocznie.
Po skorzystaniu z toalety większość z nas automatycznie spuszcza wodę, myje ręce i wychodzi z ubikacji. Choć oglądanie stolca nie należy do przyjemnych czynności i może wręcz obrzydzać, jest to wbrew pozorom zdrowy nawyk – wygląd kału jest istotną informacją diagnostyczną.By ocenić, czy stolec jest prawidłowo uformowany, można porównać go ze skalą bristolską, z pomocą której przyporządkujemy go do jednego z kilku typów.
Stolec odzwierciedla stan naszego zdrowia, dlatego warto go obserwować. Po wyglądzie kupy możemy poznać kondycję układu pokarmowego, wątroby czy trzustki. Jaki wygląd stolca powinien skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza?
Ten objaw raka jelita grubego występuje u większości chorych. Niestety niewielu z nas zwraca uwagę na wygląd swojego stolca, a to poważne przeoczenie! Co powinno wzbudzić naszą czujność?